fbpx

Warstwy skóry naturalnej właściwej

Do wyrobów galanteryjnych stosuje się różne warstwy naturalnej skóry zwierzęcej. Efektem jest inna jakość i grubość skóry, jej właściwości, odmienna struktura i wygląd. Skóra zwierzęca ma również różne właściwości warstwowe w zależności od części ciała z której została zdjęta.

Z tego powodu przy produkcji galanterii skórzanej, nie tylko torebek czy butów, bardzo ważny jest wybór odpowiedniej części i warstwy skóry.

Dzięki temu można uzyskać pożądany przez projektanta efekt wizualny. Ale produkt ma wyglądać nie tylko efektownie, powinien być również solidnie i praktycznie wykonany, do czego absolutnie konieczna jest odpowiednia decyzja, co do wykorzystanego płata skóry i jego właściwości.

Skóra zwierząt składa się zasadniczo z trzech warstw:

  • naskórka – to warstwa zewnętrzna
  • skóra właściwa – to warstwa zbudowana z tzw. tkanki łącznej
  • warstwy podskórnej
WARSTWY ODZWIERZECEJ SKÓRY NATURALNEJ WŁAŚCIWEJ:
NATURALNA SKÓRA LICOWA

Skóra licowa, którą często nazywa się skórą gładką, to zewnętrzna warstwa skóry właściwiej. Wyprawiana na zewnątrz w taki sposób, by uzyskać gładką powierzchnię. Przy wykończeniu skóry licowej często stosuje się różnego rodzaju woski i lakiery, by nadać skórze odpowiednią strukturę. Dzięki tym zabiegom skóra ma większą odporność na zabrudzenia i wilgoć, a także zyskuje na wyglądzie.

MIZDRA, CZYLI STRONA WEWNĘTRZNA

To szorstka warstwa skóry, która jest połączona z mięsem zwierzęcia. Właśnie ta powierzchnia przetwarzana jest m.in. na zamsz. Finalnie to miękki, ciągliwy i chłonny materiał o krótkim włóknie.

Do garbowania zamszu wykorzystuje się metodę tłuszczową. Z zamszu przeważnie wytwarza się rękawiczki, buty oraz odzież wierzchnią, a także torebki. Do przecierania delikatnych i szklanych powierzchni często służą zamszowe ściereczki.

DWOINA

Zdarza się, że skóra jest na tyle gruba, że dzieli się ją na całej powierzchni na kilka warstw. Oddzielone warstwy nazywa się dwoiną.

Wyróżniamy dwoinę licową, czyli górne warstwy skóry, oraz dwoinę mizdrową (dolną warstwę). W wypadku skór wyjątkowo grubych możliwe jest wydzielenie dodatkowo warstwy środkowej.

Dwoiny mizdrowe są szorstkie z obu stron, dokładnie tak, jak spodnia warstwa skóry licowej. Natomiast w przypadku skór z warstwy licowej, różnica jest na tyle niewielka, że po opuszczeniu garbarni nie są nazywane dwoiną.

WYTŁACZANIE DWOINY

Dwoiny mizdrowe (z dolnej części skóry), które z uwagi na słabszą strukturę włókien są gorszej jakości niż skóra licowa, często poddawane są procesowi wytłaczania. Szorstką powierzchnię farbuje się i tłoczy wzór. Bardzo popularne są wzory imitujące skóry egzotycznych zwierząt. Po tym zabiegu dwoiny na pierwszy rzut oka wyglądają tak, jak skóra licowa. Nie jest to jednak ta sama jakość. Taka skóra jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia, pękanie i rozdarcia.

Koszyk