fbpx

Jak poznać, że to skóra?

JAK ODRÓŻNIĆ PRAWDZIWĄ SKÓRĘ OD SZTUCZNEJ?

Skóra naturalna to bardzo wytrzymały surowiec, idealny do wyrobu torebek. Jej jakość jest niepodrabialna, a torebki wykonane z prawdziwej skóry wyglądają pięknie i elegancko, a do tego służą przez lata. Dlatego przy wyborze torebki warto zwrócić uwagę na surowiec z jakiego jest wykonana.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pozwolą wam rozpoznać produkty wykonane z naturalnej skóry.

Zapach skóry naturalnej

Pierwsza rzecz, którą możemy zauważyć, to bardzo charakterystyczny i właściwy tylko prawdziwej skórze zapach. W zależności od procesu obróbki skóry może być on oczywiście mniej lub bardziej wyczuwalny.

Powierzchnia skóry

Od spodu skóra naturalna jest gładka, posiada włoskowatą, meszkową strukturę, trochę jak zamsz. Skóry syntetyczne są z kolei najczęściej złączone od spodu z materiałem tekstylnym.

Dotyk

Prawdziwa skóra naturalna jest o wiele bardziej elastyczna, łagodna i miękka w dotyku. Skóry syntetyczne są zdecydowanie bardziej sztywne i twarde.

Krawędzie skóry

Przekrój skóry naturalnej jest jednolity, natomiast w skórze sztucznej widoczne są różnice. Niestety nie zawsze można to zweryfikować w gotowym produkcie, gdy krawędzie materiału są już zakryte.

Tekstura skóry naturalnej

Wzór na powierzchni prawdziwej skóry zawsze jest nieregularny, w przypadku skór sztucznych widoczny jest określony układ.

Test wody

Skóra naturalna oddycha, w przypadku tzw. skór otwartych (anilinowych) woda w nią wsiąka i po pewnym czasie wyparowuje. Skóry syntetyczne nie przepuszczają wody. Można to zweryfikować za pomocą, jednej kropli wody upuszczonej na powierzchnię materiału.

Ogień a skóra galanteryjna

Można również przeprowadzić próbę ognia… ;), ale może uznajmy, że nie jest to absolutnie konieczne, gdy chcemy sprawdzić materiał lub produkt.

Gdy zbliżymy (nie dotkniemy!) ogień do skóry naturalnej – nie zareaguje. Skóra sztuczna w takiej sytuacji może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach, a nawet zacząć palić się lub topić.

METKA – gdy oglądamy produkt w sklepie już na początku możemy zwrócić uwagę na metkę. W przypadku produktu ze skóry naturalnej na metce powinien się znaleźć symbol błamu skóry lub odpowiednia informacja w składzie produktu.

CENA – prawdziwa skóra nigdy nie jest tania 🙂

Koszyk