fbpx

Wykończenie skór garbowanych

Tuż po zakończeniu procesu garbowania, surowa skóra naturalna jest sztywna, twarda i łamliwa, a jej zapach jest mało przyjemny. Aby skóra nabrała estetycznego wyglądu konieczne jest jej odpowiednie wykończenie. Ten etap procesu wyprawy decyduje o ostatecznym wyglądzie skóry, z której powstaną później różne produkty.

ETAPY WYKOŃCZENIA SKÓR GALANTERYJNYCH

Etap wykończenia to dwa różnego rodzaju działania:

A – Obróbka mechaniczna skór

B – Procesy chemiczne

A – OBRÓBKA MECHANICZNA

Na obróbkę mechaniczną skór wygarbowanych składa się:

wyżymanie – służy usunięciu nadmiaru wody z materiału

  • struganie, czyli wyrównywanie skór od strony mizdry
  • wymywanie i rozjaśnianie (bielenie) skór – w celu wyrównywania barwy i usunięcia obcych substancji
  • zobojętnienie i wymywanie skór garbowania chromowego
  • suszenie – ma na celu ostateczne odwodnienie skóry i przygotowanie jej do dalszego wykończenia

W wypadku skór podeszwowych i obuwniczych przed etapem suszenia często stosuje się tzw. garbowanie oraz napełnianie skóry, aby dodatkowo wzmocnić powierzchnię.

B – PROCESY CHEMICZNE

Elementem wykończenia skóry naturalnych jest barwienie, natłuszczanie oraz nakładanie farb kryjących. Skórę barwi się i natłuszcza aby nadać jej atrakcyjny kolor oraz miękkość i elastyczność. Tłuszcze odgrywają kluczową rolę dla długoterminowej konserwacje błamów naturalnej skóry.

Do barwienia stosuje głównie barwniki syntetyczne – kwasowe (bezpośrednie) i kwasowo-chromowe (zasadowe), do tego środki pomocnicze oraz utrwalacze barwy. Przy natłuszczaniu stosuje się tłuszcze i oleje roślinne, tłuszcze preparatowe (sulfonowe) oraz tłuszcze syntetyczne.

Wszystkie te zabiegi mają nie tylko nadać skórze wyjątkowy i piękny wygląd, ale spełniają również funkcję ochronną.

W JAKI SPOSÓB BARWI SIĘ SKÓRĘ?

Na kolor skóry mają wpływ same garbniki, które zostały użyte w procesie garbowania. Na etapie wykończenia farbowanie polega na wchłonięciu barwnika w skórę, zupełnie jak w przypadku atramentu.

Sposób barwienia i natłuszczania

1 – W wypadku skór garbowanych chromowo, roztwór barwiący wlewa się do bębna obrotowego i w nim barwi się skórę. Bezpośrednio po tym procesie, skóry natłuszcza się specjalną mieszanką, również po przez wlanie jej do bębna.

2 – Jeżeli skóra była garbowana roślinne stosuje się szczotkowanie. Przy użyciu szczotki wciera się w powierzchnię roztwór barwnika. Lico skórę można natryskiwać roztworem za pomocą pistoletu.

Na koniec dodatkowo farbuje się lico skóry poprzez pigmentowanie, które polega na rozpylaniu farby pistoletem.

Farby kryjące

Skóry w większości wykańcza się farbami kryjącymi, dotyczy to przede wszystkim skór miękkich. Jakiego rodzaju są to farby?

  • Farby kazeinowe (białkowe). Farby te są uzyskiwane z mleka. Końcowym efektem ich zastosowania jest naturalny deseń lica skóry, ale powłoka jest mało odporna na wodę.
  • Farby plastykowe – lateksy żywic syntetycznych
  • Farby kolodionowe (nitrocelulozowe) – tworzą stosunkowo grubą powłokę. Skóry wykończone taką farbą są sztywne, mało odporne na wodę i mają słabą przepuszczalność powietrza powietrza.
  • Farby lakierowanie (poliuretanowe) – powłoka jest lekko lepka, dobrze chroni przed wodą, ale tego typu wykończenie jest mało odporne na zagięcia.

Wytłaczanie wzoru, deseniowanie

Po zakończeniu barwienia na powierzchni skóry można wytłoczyć różne wzory. Polega to na przepuszczeniu skóry przez prasę. Wzory są wytłaczane nie tylko ze względów estetycznych, ale również po to, by ukryć niedoskonałości lica skóry.

Przed wytłaczaniem, skóra jest najpierw lekko przeszlifowana, aby jej powierzchnia była gładka. Na koniec tego procesu, skóry natryskuje się farbą połyskową lub lakierem.

Skóra lakierowana

Powierzchnia skóry lakierowanej jest całkowicie zamknięta. Takie wykończenie nadaje skórze wysoki połysk, skóra jest gładka i nie widać na niej skaz. Lakierowaniu poddaje się skóry, które wcześniej zostały zafarbowane powierzchniowo lub pokryte folią.

Patynowanie

Skórę można postarzyć i nadać jej wyjątkowy, nieco antyczny wygląd. W tym celu stosuje się patynowanie, które najczęściej polega na nakładaniu pistoletem ciemniejszego koloru lub odpowiednie ścieranie farby na powierzchni skóry.

Koszyk